POVÍDÁNÍ O JARU, DŘEVU A CO NA TO NAŠE JÁTRA

27.04.2023

JÁTRA
-jinový orgán nacházející se v pravé horní části břicha.
Pro západní medicínu jsou játra orgánem zodpovědným za odstraňování jedů z organismu a za nemoci jater je zodpovědná převážně zvýšená konzumace alkoholu a určité nemoci např. žloutenka. Podle čínské medicíny jsou játra zodpovědné za schopnost usilovat o určitý cíl, zajímat se a být soucitní a tolerantní ke svému okolí. Přiřazuje se k nim fantazie, tvořivost, vůle, pružnost a chůze.

K OKRUHU JATER SE ŘADÍ ŽLUČNÍK

-orgán jangový
PŘÍSLUŠNÁ TKÁŇ je vazivo, šlachy, klouby a svaly
-dobrý stav jater poznáme na nehtech. Zdravá játra značí nehty pevné, hladké a lesklé.

SMYSLOVÝM VÝVODEM jater jsou oči. Při nerovnováze jater jsou oči suché, škrábavé, slzí, šeroslepé, máme rozmazané vidění, nebo ječné zrno.
EMOCE JATER je hněv. Nejčastější patologické stavy jater se projevují bolestí hlavy, nervozitou a podrážděnosti, úzkosti, netolerantnosti, zhoršením příznaků před menstruací (PMS), motáním hlavy, ale také hořkým pocitem v ústech.
ELEMENT JATER JE DŘEVO -v období jara je vhodné jíst zelené potraviny, byliny, kytky, listovou zeleninu.
K JÁTRŮM SE ŘADÍ BARVA ZELENÁ -prospívá jim pohled na cokoli zeleného a dostatečný pohyb. Dopřejte si procházky po travnatých loukách, očím dopřejte pohled na pučící stromy, zahalte se do zelených šatů a potěšte srdce šperky s kameny v zelené a tyrkysové barvě
JÁTRA MILUJÍ KYSELOU CHUŤ -kyselá chuť má stahující účinky, ovlivňuje činnost jater a žlučníku. Smršťuje a stahuje tkáně, snižuje výtoky a stahuje póry, pomáhá proti nadměrnému pocení. Působí proti úniku a ztrátě energie. Užívá se v situacích, kdy dochází k nežádoucímu úniku, výtoku, např. u inkontinence, pomočování u dětí, samovolného výronu ejakulátu, gynekologických výtoků a krvácení. Dopřáváme si kvašenou zeleninu, citrony, limetky, plody hlohu, nakládanou zeleninu, šípky, kyselé zelí, kyselá (planá) jablka.
OCET NENÍ PRO JÁTRA VHODNÝ, podle čínské medicíny zraňuje dřevo.
ENERGIE JATER JE VÍTR -pozor na ofouknutí.
AKTIVITA JATER PODLE ORGÁNOVÝCH HODIN -Játra jsou nejvíce aktivní mezi 1:00 až 3:00 hodinou ranní. V tuto dobu by tělo mělo být v klidu a ideálně spát. Během této doby se z těla uvolňují toxiny a vytváří se nová krev. Pokud se v této době probouzíte, můžete mít příliš mnoho jangové energie, nebo problémy s játry, nebo detoxikačními cestami. Ale také se v tuto dobu budí lidi, kteří mají problémy s žlučníkem, jelikož játra jsou párovým orgánem žlučníku. V tuto dobu se můžete budit, pokud máte potlačené pocity hněvu, zášti, vzteku agrese a zlostí.